Terapia powięziowa
Powięź to struktura zbudowana z tkanki łącznej, otacza i łączy wszystkie struktury naszego ciała, przenika kości, narządy wewnętrzne, nerwy, naczynia krwionośne i mięśnie. Pozwala nam postrzegać i kontrolować ruch naszego ciała, dzięki licznym zakończeniom nerwowym, które się w niej znajdują.
Długotrwałe, statyczne pozycje, powtarzające się monotonne ruchy, nieprawidłowa postawa ciała, blizny, środowisko w jakim żyjemy, stres, emocje, złe nawyki żywieniowe powodują, że powięź traci swą elastyczność, wykazuje wysoką podatność na uszkodzenia, oraz ograniczoną możliwość ślizgu pomiędzy poszczególnymi warstwami tkanek. W efekcie pojawia się stan zapalny i dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. Mogą być one odczuwane w miejscu odległym od miejsca zaburzenia, poprzez przeniesienie napięć w tzw. Łańcuchu mięśniowo-powięziowym. Przykładowo urazy w obrębie stawu skokowego, mogą powodować dolegliwości bólowe w przeciwnym stawie barkowym. Ekonomiczny ruch możliwy jest tylko wtedy, kiedy struktury mięśniowo powięziowe są elastyczne i potrafią poruszać się pomiędzy sobą.
Terapia przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów z problemami narządu ruchu, jednak zachowania szczególnej ostrożności lub rezygnacji z terapii wymagają osoby z:
Procesy zapalne ( gorączka, infekcje, stan zapalny kaletki)
Osteoporoza
Zapalenie żył
RZS
Otwarte rany
Żylaki
Miażdżyca
Zapalenia kości i szpiku
Choroby psychiczne
Podczas badania terapeuta przeprowadza m.in.: wywiad z pacjentem, lokalizację dolegliwości, analizuje ustawienie segmentów ciała, przeprowadza analizę ruchu i chodu, palpację (sprawdza napięcie, przesuwalność i elastyczność powięzi).

